Jeho biskupské heslo je:
SPOLUPRACOVNÍK PRAVDY (3. Jan, 8)
Citát z Písma: 3. Janův, 5. verš: Věrně jednáš, milovaný, v tom, co činíš pro bratry, a to pro ty, kteří přišli odjinud. 6. verš: Oni vydali před církví svědectví o tvé lásce. Dobře činíš, když je vypravíš na další cestu, jak se sluší před Bohem, 7. verš: neboť pro jméno Kristovo se vydali na cesty a od pohanů nic nepřijímají. 8. verš: Proto jsme povinni takových se ujímat, abychom měli podíl na práci pro pravdu.
Popis znaku: Hlava mouřenína odkazuje na diecézi Freising Mnichov. Medvěd s nákladem na sv. Korbiniána, kterému při pouti do Říma sežral medvěd osla. Světec ho pak přinutil, aby mu nesl zavazadla. Mušle odkazuje na sv. Augustina a též na sv. Jakuba (a další poutní místa).
Kardinál Ratzinger se narodil 16. dubna 1927 do selské rodiny v Bavorsku, jeho otec byl policista. Jeho studia v semináři přerušila druhá světová válka. Musel pak sloužit u pomocné protiletecké jednotky v Mnichově. Jeho stoupenci tvrdí, že Ratzingerova zkušenost s nacistickým režimem ho vede k přesvědčení, že církev musí vystupovat za pravdu a svobodu.
Na kněze byl vysvěcen 29. 6. 1951.
25. března 1977 jej Pavel VI. jmenoval arcibiskupem metropolitou v Mnichově a Freisingu. Na biskupa byl vysvěcen 28.5. 1977. Krátce na to byl při konsistoři 27. června povolán do kardinálského kolegia. 25. listopadu 1981 jej pověřil Jan Pavel II. vedením Kongregace pro nauku víry. S tímto úřadem se automaticky pojí předsednictví Papežské biblické komise a Mezinárodní teologické komise.
(mgr)
Související články:
Habemus papam! (4/2005)
_______________
RUBRIKY:
Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů
Zpravodajství z křesťanského světa