30. 7. 2014 (jag)
Vatikán/Itálie. Na římském letišti Ciampino dnes ráno přistála súdánská křesťanka, paní Meriam Yahia Ibrahim Ishagová se svými dětmi a manželem. Letos v květnu byla ve své vlasti odsouzena k trestu smrti za údajné odpadlictví od islámské víry. Na nejvyšší trest, jemuž mělo ještě předcházet sto ran bičem za údajné cizoložství (kvůli sňatku s křesťanem), čekala ve vězení ve vysokém stupni těhotenství spolu s dvacetiměsíčním synem. Na konci května ve tvrdých vězeňských podmínkách a s řetězy na nohou porodila dceru Mayu. Súdánský soud ženu 23. června osvobodil, avšak vzápětí byla opětovně zadržena při pokusu o vycestování ze země.
Po konečném propuštění se paní Meriam spolu se svým manželem Danielem Wanim, který má americké občanství, uchýlila na velvyslanectví Spojených států v Chartúmu. Po vyřízení cestovních formalit mohla dnes definitivně vycestovat. První etapou její cesty je Itálie, která se od samého počátku v jejím případu diplomaticky angažovala. A to zejména prostřednictvím náměstka italské ministryně zahraničí a znalce v oblasti lidských práv Lapa Pistelliho, který súdánskou rodinu při cestě doprovázel.
Ve 13 hodin súdánskou pravoslavnou křesťanku přijal v Domě sv. Marty papež František. Zhruba půlhodinové setkání popsal tiskový mluvčí Svatého stolce, O. Federico Lombardi.
„Papež přijal celou rodinu – tedy paní Meriam s manželem, který je zdravotně postižený a je na vozíčku, a se dvěma maličkými dětmi. Bylo patrné, nakolik je tato rodina láskyplně svázaná a sjednocená. Papež vůči ní projevil veškerou svou blízkost a něhu. Poděkoval za svědectví víry, které oba manželé vydali, a za jejich příkladnou odvahu a vytrvalost. Súdánští manželé také vyslovili své díky, protože cítili papežovu blízkost a podporu a také modlitbu celé církve a všech lidí dobré vůle. Papež František tímto gestem – kromě přijetí jedné konkrétní rodiny – vyjádřil svou solidaritu a blízkost všem lidem, kteří trpí a zažívají pronásledování kvůli své víře nebo z důvodu omezení náboženské svobody.“
Kauza Meriam Ishagové právem vzbudila velký rozruch, zatímco jiné případy možná unikají světlům reflektorů…
„Jistě. Právě proto mají takováto gesta Svatého otce nesmírný význam pro lidi, kteří obdobné utrpení zažívají na vlastní kůži. Mají tudíž také symbolickou nosnost, protože mnoho lidí tak může povzbudit papežova blízkost, pozornost a modlitba.“
Došlo také na soukromý rozhovor?
„Ano, setkání probíhalo ve velké diskrétnosti a bylo velice laskavé a důvěrné. Papež nejprve zhruba čtvrt hodiny rozmlouval s oběma manželi za pomoci svého zvláštního sekretáře, který tlumočil. Byl přítomen také viceministr zahraničí Pistelli, který nyní rodinu doprovází v její nové situaci v Itálii a řeší problémy spojené s migrací. Pak ale chtěl papež František pozdravit další členy doprovodného personálu, který nyní súdánské rodině pomáhá. Také toto širší setkání se odehrálo v radostné a klidné atmosféře.“
vysvětlil O. Federico Lombardi.
Dnešní setkání se súdánskou rodinou upozornilo na jednoho z důležitých spolupracovníků Svatého otce Františka. O. Yoannis Lahzi Gaid, katolický kněz koptského obřadu, se narodil roku 1975 v Káhiře jako třetí z osmi dětí. Dosud působil ve farnosti města Latina jižně od Říma. Papež František jej letos v dubnu povolal do úřadu zvláštního sekretáře, kde pracuje po boku argentinského kněze O. Fabiána Pedacchia. Je to vůbec poprvé, kdy římský biskup volí jako svého blízkého spolupracovníka kněze východního obřadu, pro kterého je rodným jazykem arabština.
(Převzato ze zpravodajství Radia Vaticana ze dne 24. 7.
2014
Pro Listář vybral mh)
* * *
Komentář k tomuto článku můžete napsat do knihy návštěv. Uveďte prosím název a datum článku, k němuž se vyjadřujete.