7. 4. 2008 (čtk, zah)
Počet vyznavačů islámu dosáhl 1,3 miliardy, zatímco ke katolicismu
se hlásí "pouze" 1,1 miliardy lidí.
VATIKÁN Na prvních dvou příčkách pomyslného žebříčku věřících došlo ke změně. Poprvé v historii mu už totiž nevévodí katolíci, ale muslimové. Vyplývá to ze statistiky, kterou pravidelně zveřejňuje Vatikán.
K islámu se totiž podle nejnovějších údajů hlásí asi 19,2 procenta světové populace, k římskokatolické církvi pak 17,4 procenta obyvatel planety. Převedeno do absolutních čísel, údaje Vatikánu hovoří o tom, že na světě je v současnosti 1,1 miliardy katolíků a 1,3 miliardy muslimů.
Statistickou ročenku s údaji o počtu přívrženců jednotlivých světových církví představil její autor kněz Vittorio Formenti. "Poprvé v dějinách už nejsme na špici: předběhli nás muslimové," řekl Formenti v rozhovoru pro sobotní vydání vatikánského listu L'Osservatore Romano.
Křesťané dál vévodí, jsou jich dvě miliardy Ročenka je sestavená na základě čísel z roku 2006 a má přes 2500 stran. Podle kněze Vittoria Formentiho ale stále platí, že rozšířenějším náboženstvím je i nadále křesťanství. Pokud se totiž sečtou počty přívrženců všech křesťanských církví, tedy nejen katolíků, ale i anglikánů či pravoslavných křesťanů, pak vychází, že se ke křesťanství hlásí 33 procent světové populace, což odpovídá zhruba dvěma miliardám obyvatel naší planety.
Zatímco počet katolíků zůstává v posledních letech stále zhruba stejný, počet muslimů se zvyšuje. Podle Formentiho je to dáno hlavně demografickými trendy - v muslimských zemích je totiž daleko vyšší porodnost než ve státech s převahou katolíků.
Zdroj: Lidové noviny
(Převzato z monitoringu TS ČBK ze dne 31. 3.
2008
Pro Listář vybral mh)
* * *
Komentář k tomuto článku můžete napsat do knihy návštěv. Uveďte prosím název a datum článku, k němuž se vyjadřujete.
_______________
RUBRIKY:
Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů
Zpravodajství z křesťanského světa