6. 9. 2007 Petra Dvořáková
Poměrně charakteristickým rysem periodik s náboženskou a duchovní tématikou je jejich úzká specializovanost na oblasti vlastního náboženství nebo teologie. Tato jednoznačná zaměřenost poté působí hned dvojím účinkem: u vlastních čtenářů může vyvolávat pocit, že to podstatné je zde a problémy okolního světa nejsou jejich problémem a naopak u lidí mimo konkrétní náboženskou skupinu vyvolává nezájem o tuto literaturu.
Z tohoto hlediska se velmi dobře podařilo vybočit z tohoto nešťastného rozpoložení dominikánské Revui pro teologii a duchovní život Salve 2/07, která je věnována tématu Prostituce.
V době, kdy se otázka prostituce v naší společnosti vědomě či nevědomě oplošťuje na problém legalizace této činnosti, eventuálně vytlačení osob provozujících prostituci na méně nápadná místa, je Salve pro společnost znovu pobídkou k otevření této problematiky v plné šíři. Za přispění Jana Hellera, A.-P Rethmana, M. Boháčové a dalších přináší Salve syntetizující pohled na fenomén prostituce z hlediska etiky, teologie, psychologie, sociální problematiky a historických souvislostí.
Texty pak čtenáři - ať věřícímu či nikoli - jednak poskytují plastickou základnu pro nahlédnutí tohoto problému v celé jeho šíři a jednak předestírají bez obalu palčivost otázky prostituce a vybízejí čtenáře k zaujetí vlastního postoje.
V neposlední řadě dominikánské Salve tímto vydáním přispělo k umazání bariéry mezi katolickou církví a ostatním světem a potvrdilo, že problémy současné společnosti církev považuje také za své vlastní problémy.
* * *
Komentář k tomuto článku můžete napsat do knihy návštěv. Uveďte prosím název a datum článku, k němuž se vyjadřujete.
_______________
RUBRIKY:
Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů
Zpravodajství z křesťanského světa