27. 4. 2007 Jiří Gračka
Katoličtí bioetikové vítají nejnovější objev v léčbě srdečních
chorob za použití dospělých kmenových buněk odebraných z kostní dřeně,
ze kterých se londýnských vědcům povedlo vypěstovat srdeční tkáň.
Londýn (GB): Vědcům z londýnské nemocnice pod vedením Magdiho Yacouba se povedlo vypěstovat z dospělých kmenových buněk, odebraných z kostní dřeně, srdeční tkáň, použitelnou jako materiál při léčbě srdečních chorob namísto umělých chlopní. Ve svém prohlášení tento úspěch oceňuje i Společná bioetická komise biskupských konferencí Anglie a Irska.
Sekretář komise, P. Paul Murray, podotýká, že tento způsob použití kmenových buněk je etický, protože nešlo o buňky odebrané z embrya, ale z kostní dřeně samotného pacienta. Význam tohoto postupu zmínila i britská BBC: "Pokud byla chlopeň vypěstována z pacientových vlastních buněk, nebude třeba podávat léky, které by tělu zabránily ji odmítnout."
"Tento pokrok obhajuje pozici, zastávanou církví, katolickými bioetiky i dalšími odborníky, kteří vždy tvrdili, že největší potenciál se nachází v léčbě dospělými kmenovými buňkami a ne kmenovými buňkami embryonálními," říká P. Murray. "Když nyní existují konkrétní výsledky použití dospělých kmenových buněk a časový rámec pro jejich praktické užití v léčbě, zanechme konečně neplodného a destruktivního výzkumu embryonálních buněk, který má k tak bezprostřednímu výsledku ještě hodně daleko."
Zdroj: ZENIT
(Převzato ze zpráv TS ČBK ze dne 12. 4. 2007
Pro Listář vybral mh)
* * *
Komentář k tomuto článku můžete napsat do knihy návštěv. Uveďte prosím název a datum článku, k němuž se vyjadřujete.
_______________
RUBRIKY:
Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů
Zpravodajství z křesťanského světa