Cesta Benedikta XVI. bude zajímat i politickou Evropu
2. 10. 2006 Bob Fliedr
Benediktova listopadová návštěva Turecka bude zřejmě nejpolitičtější papežskou cestou od roku 1979. Tehdy Jan Pavel II. v Polsku povzbudil kritiky režimu, a ti v následující dekádě nastartovali politické změny v celé střední a východní Evropě. Německý papež má úkol komplikovanější: navázat jím proklamovaný dialog s rozjitřenými muslimy v zemi, která už dlouho usiluje o vstup do Evropské unie. Turečtí muslimové si přitom dobře pamatují Ratzingerův někdejší výrok, že jejich kultura je v rozporu s křesťanskými kořeny Evropy.
Určitým příslibem je to, že Turci teď přijímají papežovo vysvětlení ostře sledované přednášky, kterou měl v Řezně. Zpočátku sice reagovali ohnivě (od premiéra a ministra zahraničí přes muslimské duchovní až po novináře), na jedné demonstraci se dokonce objevil transparent s nápisem "Omluv se, nebo sem nejezdi", nakonec však jejich kritika vyhasla. I turecký velký muftí Ali Bardakoglu, který dříve mluvil o "nenávisti v papežově srdci", přehodil výhybku a ocenil pondělní setkání Benedikta XVI. s velvyslanci z muslimských států.
Papež toho může v Turecku hodně pokazit. Pokud však na své klíčové cestě uspěje a dá vztahům křesťanů a muslimů nový impuls, vstoupí do dějin jako "papež, který rozšířil Evropu".
(Převzato z monitoringu TS ČBK ze dne 27. 9.
2006
Pro Listář vybral mgr)
* * *
Komentář k tomuto článku můžete napsat do knihy návštěv. Uveďte prosím název a datum článku, k němuž se vyjadřujete.