4. 10. 2006 Pavel Kuča
Moderátor (Drahomíra Račáková):
Bohoslužba za oběti komunismu se konala v kostele Panny Marie Pomocné ve Zlatých Horách. Kostel by v 70. letech odstřelen a věřící se na jeho obnovu složili až po roce 1989. Symbolicky se právě tam scházejí na svatého Václava vězni komunistického režimu, aby uctili památku svých kamarádů, kteří věznění nepřežili.
Iniciátorem setkání byl už počtvrté kněz Stanislav Lekavý. Ten strávil 2 roky v žaláři a 2 a půl roku u PTP za to, že mu spolužák na střední škole v březnu 1948 přečetl leták upozorňující na hrozící nástup totality.
Stanislav Lekavý, duchovní správce poutního místa:
Mě obvinili, nejen za přečtení toho letáku, ale i za to, že jsem toho svého spolužáka neudal.
V kázání, které si vyslechli asi 4 desítky bývalých vězňů, mluvil o bratrovraždě českého knížete Václava. Je pro něj paralelou chování některých lidí za minulého režimu.
Stanislav Lekavý, duchovní správce poutního místa:
Nikdo z nás by nebyl ve vězení, pokud jiný, teď ho nazvu bratr, neukázal prstem.
Leo Žídek, Konfederace politických vězňů Ostrava:
Největší zločin komunismu byl spáchán na lidské duši, protože většina národa, která prošla komunismem, tak nese ty jejich myšlenky, které byly infiltrovány s sebou.
Ester Pončová, účastnice bohoslužby:
Ve škole jsme se o tom ještě neučili, a o politických vězních jsem se dozvěděla převážně z televize, z tisku, ale také z vyprávění od známých.
Komunisté mají na Jesenicku velkou podporu voličů. To je možná jeden z důvodů, proč na dnešní pietní akt přišlo jen několik desítek lidí.
(Převzato z monitoringu TS ČBK ze dne 2. 10.
2006
Pro Listář vybral mh
Foto převzato z http://mariahilf.hyperlink.cz)
* * *
Komentář k tomuto článku můžete napsat do knihy návštěv. Uveďte prosím název a datum článku, k němuž se vyjadřujete.